امیر هنرمند: «کرم ابریشم» یک چالش حرفه‌ای برای خودم بود

827
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

این روزها چهل و دومین دوره فستیوال بین المللی فیلم ونکوور در حال برگزاری است و فیلمسازانی از سراسر جهان از جمله ایران در این رویداد شرکت کرده اند.

امیر هنرمند کارگردان ایرانی نیز با آخرین اثر خود به نام «کرم ابریشم» در بخش فیلم های کوتاه حضور یافته است. این فیلم بهار 1401 در ایران و در استان گیلان جلوی دوربین رفت و در آن بازیگرانی چون محمد امین محمدی، محمد رشنو، خیام وقار کاشانی، رامبد کمالی، فاطمه نیشابوری، امیر رضا نارویی، فرزانه هور و گلنوش قهرمانی به ایفای نقش پرداخته اند.

به بهانه حضور فیلم کوتاه «کرم ابریشم» در چهل و دومین دوره فستیوال بین المللی فیلم ونکوور با امیر هنرمند کارگردان گپ و گفتی داشتیم که در ادامه می خوانید:

 

«کرم ابریشم» از ابتدا تا کنون چه مراحلی را طی کرده است؟

این فیلم سال 1400 در اواخر دوران کرونا جلوی دوربین رفت، مراحل فنی در ونکوور انجام شد و با حضور در جشنواره تیرانا آلبانی دور جهانی اکران‌های مان را آغاز کردیم.

«کرم ابریشم» تا کنون در فستیوال های متعددی از جمله فیلم کوتاه بروکسل، شورت شورتز ژاپن، سینه کید هلند، جشنواره ی لوکاس آلمان، به نمایش درآمده است. در فستیوال کینولوب لهستان برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه و در جشنواره رورال اسپانیا بهترین فیلم نیمه بلند شد. این فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز با چند اصلاح جزیی به نمایش درآمد و جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کرد.

ایده اولیه چطور شکل گرفت؟

بخشی از آنچه به تصویر کشیده شد از زاویه ای دیگر تجربه شخصی خود من بود. چند سال پیش یک بار در خیابان راه می رفتم و در حال پیام دادن به دوستی بودم که به تازگی با هم آشنا شده بودیم که ناگهان یک موتوری به سمت من آمد و می خواست موبایلم را بدزدد.

با تقلای بسیار توانستم موبایلم را نگه دارم اما یک آن با خودم فکر کردم اگر او موفق می شد گوشی ام را بدزدد... چه اتفاق ها که ممکن بود بیفتد.

 از همین ایده اولیه داستان در ذهن من شکل گرفت و دوست داشتم جریان را از دید خانواده ای که حتما از فرط نیاز رو به دزدی آورده ببینم و تصور کنم یک گوشی دزدی چطور ممکن است موجب بهم رختگی اطرافیان شود.

زمان فیلمبرداری هم به دوران کووید برخوردیم و نهایتا شد آنچه که در فیلم «کرم ابریشم» می بینید.

 

یکی از نکات قابل تامل درباره این اثر عنوان فیلم است که شاید در نگاه اول نتوان ارتباط مستقیمی بین نام و محتوا پیدا کرد. چطور به این اسم رسیدید؟

اساس این فیلم در مورد گذر از کودکی و ورود به مرحله بزرگسالی است. این تحولی است که در روند فیلم برای شخصیت اصلی قصه ما اتفاق می افتد. او در مواجهه با شرایطی که دچارش شده تصمیم می گیرد یک کار ساختار شکنانه انجام دهد و به نظرم آمد «کرم ابریشم» استعاره خوبی است از این تحول.

در بطن اثر هم استفاده از تصایری مثل آنجا که خودش را همچون پیله در پتو پیچیده و یا آخر فیلم که هنگام پس دادن گوشی موبایل دستش را روی دوچرخه باز می کند (که ما نام آن را سکانس پرواز گذاشته بودیم) و ... هم دلالت بر همین نامگذاری دارد.

 

از تجربه کار کردن با بازیگر کودک و نوجوان هم برای مان بگویید.

خیلی سخت و پرچالش بود و باید وسواس به خرج می دادیم. برای پیدا کردن محمد امین طی 4 ماه از حدود 300 پسر نوجوان تست گرفتیم. با توجه به روایتی که قرار بود از نگاه کاراکتر اصلی بیان شود سن و سالش نیز خیلی مهم بود. نه می باید بچه سال و خام می بود نه به قدر کافی بزرگ سال و بالغ.

با توجه به اینکه ما در شهرستان فیلمبرداری داشتیم محمدامین به عنوان بازیگری بااستعداد، متعهد و خوش اخلاق بهترین انتخاب بود.

از طرفی بازیگر ما پیش از این فقط در نقش های خیلی کوتاه بازی کرده بود و به همین خاطر نیاز داشتم بیشتر با او و توانمندی هایش آشنا شوم. بنابراین زمان بیشتری به روخوانی و تمرین اختصاص دادیم. ضمن اینکه خانواده حمایتگر و صبورش هم در روند کار حضور و همکاری موثری داشتند.

به زودی «کرم ابریشم» در مهمترین رویداد سینمایی ونکوور کانادا هم روی پرده می رود. شما پیش از این در فستیوال های متعددی حضور داشتید. بازخوردها را تا کنون چطور دیدید؟

از نظر خودم این فیلم خیلی جشنواره ای نیست و حتی می توان گفت نسبت به مدیوم فیلم کوتاه اندکی طولانی هم هست اما تا کنون بازخوردهایی که در جامعه جهانی دیدم مثبت بود. اولین بار «کرم ابریشم» را در بروکسل کنار تماشاگران دیدم. به روال اکران آثار نمایشی کوتاه معمولا چند فیلم با هم در یک بسته نمایشی اکران می شوند و برایم جالب بود که بیشتر سوالات نشست پرسش و پاسخ ما در بروکسل به فیلم من اختصاص داشت.

و در آخر؟

این نکته را باید اضافه کنم که در تولید این اثر بیش از آنکه به دنبال نگاه های جشنواره ای باشم چالش حرفه ای خودم برایم مهم بود. دوست داشتم با «کرم ابریشم» یک قدم رو به جلو نسبت به آثار قبلی ام بردارم.